25. Dny zahradní a krajinářské tvorby – 11/2021 – připravujeme :-)

"V PŘÍZEMÍ"

24. 11. - 26. 11. 2021, Konference

Odborný garant programu: Ing. Jana Pyšková

Popis akce - charakteristika

„Ztráta biologické rozmanitosti je v globální agendě zastíněna změnou klimatu, ale tyto dvě otázky spolu úzce souvisejí, mají podobné dopady na lidské blaho a je třeba je urychleně řešit společně. Klima získalo více pozornosti, protože lidé jej ve svém životě stále více pociťují – ať už jde o požáry nebo riziko hurikánů. Ztráta biologické rozmanitosti má podobný účinek na lidské blaho.“

(Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách IPBS 2021)

Letošní konference v Luhačovicích proběhne po roční přestávce. Celkově je doba jiná, náš osobní i pracovní život byl na téměř dva roky dramaticky ovlivněn epidemií. Jiná situace je i v nejistotě, s níž jsme konferenci připravovali, i proto s vyhlášením přicházíme až teď. Naše výroční konference má vždy dva důležité aspekty – odborný a společenský. Odborný by fungoval i online, společenský ne. Všichni se na konci sezóny těšíme, že se v Luhačovicích potkáme. Vyměníme si zprávy, drby, jeden druhému poradí. S profesionály se potkají studenti. Naše konference je mimochodem jedna z největších profesních vůbec, i proto přitahuje také odborníky z jiných profesí.

Naše obory budou už řešit úlohy spjaté s klimatickou změnou a ztrátou biodiverzity. Letošní léto bylo v České republice mírné, ale na Zemi je rok 2021 nejteplejším v historii měření teplot. I my jsme zažili extrémní klimatické jevy, tornádo a povodně. Ztrátu biodiverzity lidé si tolik neuvědomují, ale je pro nás stejnou hrozbou. Naše profese ale mohou ve zmírňování obou jevů důležitou roli: Přirozeně musíme reagovat na přírodní podmínky místa, musíme umět předvídat. Disponujeme vhodnými znalostmi a schopnostmi, dokážeme využívat přírodě blízká řešeni, umíme nahlížet na problémy komplexně. Učíme se propojovat udržitelnost, ekonomiku a krásu. 

Letošní téma je „PŘÍZEMÍ“ krajiny v urbanizované i volné krajině. Travnaté porosty luční i rekreační, záhony, mokřady, podrosty v lesích i v zemědělské krajině nebo nivách řek jsou důležitou součástí práce krajinářských architektů, zahradních návrhářů, zahradníků, arboristů i úředníků, je jim věnována velká pozornost při výuce i výzkumu. I PŘÍZEMÍ se týká klimatická změna a ztráta biodiverzity, i tam platí imperativ udržitelnosti. Program se dělí do čtyř bloků: Po úvodním s širším náhledem do problematiky přijdou tři odborné. Druhý blok propojí udržitelnost a ekonomiku, třetí je environmentální, čtvrtý se věnuje lidem a krajině v sídlech i mimo ně. Uslyšíte odborníky z našich i jiných oborů včetně humanitní sféry. Dozvíme se novinky z Evropské komise, o plánování dotačních programů, uvidíte příklady neotřelých způsobů obnovy a managementu různých porostů s koňmi nebo s tankem. Nebudou chybět ukázky povedených projektů a uslyšíte i o jejich bolestech. Připomeneme si, jak důležitý je kvalitní veřejný prostor a krajina pro člověka, i když po lockdownu si to snad uvědomili všichni.

Víme, že se těšíte stejně jako my: Potkáme se na 25. ročníku Dnů zahradní a krajinářské tvorby ve dnech 24. – 26. listopadu 2021 v Luhačovicích.

Jana Pyšková, garantka + přípravný tým

Mezi přednášejícími najdete známá jména, ale i přednášející, které jsme ještě v Luhačovicích na konferenci nikdy nepřivítali… Ladislav Miko, Vladimír Kmoch, Ondřej Fous, Cornelia Pacalaj, Jan Nussbauer, Petr Havel, Tomáš Gabriel, Petra Löffelmanová, Marie Straková, Jan Macháč, Adam Baroš, Martina Kotlandová, Jana Pyšková, Petr Pyšek, Jan Pergl, Petr Kohout, Petra Kunovská, Matouš Jebavý, Lýdia Šušlíková, Martina Imramovská, Jaroslav Brůžek, Jan Jedlička, Ondřej Sedláček, Tereza Kunešová, Vladimír Zýval, Jana Šimečková.

Přednášející: Odborný garant programu: Ing. Jana Pyšková

Pro koho je akce určena

Program

Místo konání: Luhačovice

Organizační informace

Konference bude k přihlášení vypsána během několika dní!

Podobné akce

150 150 25. Dny zahradní a krajinářské tvorby – 11/2021 – připravujeme :-) 2021-10-14