Anotace
Řeknete si, že to je téma ryze praktické, výrobní a jednoduše uchopitelné. Přidáním otazníku je vše jinak a z technologií se najednou stává všeobjímající prostor našich oborů.
Vrátíme se o tisíce let zpátky, kdy krajinu začal člověk formovat a ovlivňovat. Ideální svět, kdy lidé nezasahovali do svého životního prostředí a vše fungovalo. Fungovalo? Historie technologií tehdy a teď je tím tématem. Co a kam nás to tehdy táhlo. Zahradník je prastaré řemeslo a co zemědělec? Architektura, náboženství, politika i války jsou vepsány do Země.
Vše začíná a končí v zemi, v půdě. Co se tam děje? Jak se vlastně máme k půdě chovat? Naše oblíbené kořeny a prokořeňující vrstvy, mykorhiza, mikroorganismy, komposty, mulčování, půdní vzduch, voda, hnojení, struktura… Nevíme kam dál – orat/neorat, jíst maso/zeleninu, set/sázet, velké /malé… Ukázka konkrétních příkladů a lidí.
Globální změna klimatu a co s tím můžeme dělat. Praktické ukázky a technologie jak pomoci a jak přežít. Evropské i české programy zabývající se změnou klimatu.
Zelené střechy a stěny biodiverzitně s respektem k místu, s využitím síly přírody, sukcese, ekologie, kvalita, udržitelnost. Voda, jezírka, čistění, zadržování, pití…
Moderní technologie našeho oboru od projekce až po realizaci. Umělá inteligence a architekt, prezentace projektů s využitím virtuálních 3D prohlídek. Stroje a nástroje usnadňující nám fyzickou práci od realizace k péči. Recyklace, cirkulární zahradníci.
Konferenci byla udělena záštita České komory architektů
Konference byla zařazena do programu celoživotního vzdělávání České komory architektů a ohodnocena 1,5 bodu.
Akce se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka