Sekce péče o dřeviny
Sekce péče o dřeviny – ISA byla založena v roce 1990 jako jedna z profesních složek SZKT, z.s. Věnuje pozornost především propagaci komplexní péče o dřeviny (tj. arboristice) a možností použití dřevin v zahradní a krajinářské tvorbě.
Sekce je chapterem mezinárodní arboristické organizace ISA (International Society of Arboriculture).
Historie
Jsme od roku 1990 jednou ze sekcí SZKT, z.s. Od roku 1998 členem mezinárodní organizace ISA a organizace EAC.
Vize
Vzděláváním odborné veřejnosti v oboru arboristika rozvíjíme tento obor.
Naše cíle
Prohloubit odborné znalosti v oboru a zlepšit péči o stromy.

Vzdělávání a certifikace
Sekce péče o dřeviny pořádá mnoho atraktivních akcí, seminářů, workshopů, konferencí. Zejména dnes již tradiční národní arboristickou konferenci “Strom pro život – život pro strom” pořádanou každoročně.
AkceCertifikace ETW zajišťuje, že daný stromolezec má za sebou zkoušky, které prověřily, že je odborný pracovník má praxi a kvalitní vzdělání, že se v oboru dále průběžně vzdělává. To ho opravňuje k odborným zásahům a posudkům dřevin rostoucích mimo les.
Certifikace ETWArchiv arboristických článků časopisu ZPK
Dřeviny rostoucí mimo les a jejich chránění hmyzí obyvatelé
Dřeviny hostí několik tisíc druhů hmyzu, zejména brouky, dvoukřídlé (mouchy), blanokřídlé (mravenci a různé parazitické vosičky), ale také mšice a ploštice, motýly a zástupce dalších řádů. Najdeme je na kořenech i kmeni, na větvích různých dimenzí i na listech, na povrchu i pod ním, na živých i mrtvých tkáních.
Testování odolnosti kultivarů jilmů vůči grafióze
Pro sledování odolnosti jilmů ke grafióze bylo vybráno osm různých taxonů jilmů ve věku tři až čtyři roky. Minimální věk tři roky a růst na pokusné ploše alespoň jeden rok zabezpečují reprezentativnost pokusu pro dospělé jedince. Náchylnost ke grafióze se sice do určitě míry během let u daného stromu mění, ale bylo zjištěno, že po třetím roku růstu již ne zásadně.
Přístrojové metody hodnocení stability stromů – přehled možností
Příspěvek popisuje hlavní přístrojové metody používané k hodnocení stability stromů. Pozornost je věnována důvodům jejich použití a jejich specifickým vypovídajícím možnostem. Možnosti jednotlivých metod jsou zpracovány do uceleného přehledu. Příspěvek se dále zabývá propojeností metod vizuálních a přístrojových.
Členství v mezinárodních organizacích
Mezinárodní arboristická společnost ISA je největší celosvětovou profesní organizací arboristů. Zabývá se komplexní péčí o dřeviny s užším zaměřením na péči o stromy. Byla založena v roce 1924 v USA a v současné době má 13 800 členů sdružených v 38 geografických skupinách.
Více infoEvropská arboristická rada byla založena roku 1992 za podpory struktur Evropské unie. Podmětem k založení bylo sjednocení arboristiky v rámci Evropy (sjednocené bezpečnostních norem, technologií, apod.) a vytvoření programu evropské certifikace.
Více info