Mistrovská utkání profesionálních stromolezců jsou pořádána po celém světě. Poskytují platformu a zázemí pro arboristy, kteří zde mají možnost předvést nejen nejnovější lezecké techniky, ale také inovace ve vybavení. Arboristé – stromolezci jsou odborníci, kteří pečují o stromy v našich sídlech a ve svém oboru mají nezastupitelnou roli. Během závodů ukazují nejvyšší stupeň profesionálního umění a bezpečnosti práce a zároveň skrze atraktivní podívanou přibližují svoji práci divákům. SZKT Sekce péče o dřeviny ISA jako chapter mezinárodní organizace ISA organizuje závody v České republice od roku 2000. Více o historii soutěže se dočtete zde >>.

Závody napodobují každodenní pracovní podmínky arboristů v závodním poli. Během pěti semifinálových disciplín (práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh) podávají muži i ženy skvělé výkony. Každá disciplína testuje závodníkovy profesionální schopnosti a bezpečné manévrování v koruně stromu, zatímco předvádí simulace reálných arboristických zásahů. Závodí se na čas a ve způsobu a čistotě provedení, za což jsou soutěžící bodovaní.

Evropské a mezinárodní závody: Od roku 1995 se pravidelně pořádají mistrovství Evropy za účasti nejlepších stromolezců z evropských členských států ISA. Podmínkou účasti na evropských závodech je členství v ISA. První závodník který se oficiálně účastnil evropských závodů byl Jiří Kořínek, DiS., mistr ČR ve stromolezení z roku 2001. Stalo se tak na 6. mistrovství Evropy ve stromolezení v norském Oslo, pořádaném 22.6.2002. Z dvaceti pěti závodníků obsadil v celkovém hodnocení krásné patnácté místo. Mezi účastníky, kteří poprvé reprezentovali na mistrovství Evropy, skončil třetí a výborně zabodoval v disciplině jištěný šplh, kde obsadil šestou příčku ze všech účastníků.

Podrobnosti k průběhu závodů, historii a pravidla si můžete prohlédnout na webu MČR ve stromolezení.