Program
I. BLOK: DĚTI A MĚSTO – HRA VE VEŘEJNÉM PROSTORU MĚST
Jaké jsou potřeby dětí ve veřejném prostoru měst? Jsou děti rovnocennými uživateli současných měst? Jak vypadají herní prostory „na míru“ a jaké jsou jejich výhody? Jaká je filosofie, vize a cíle hnutí Města přátelského k dětem? Odpovědi na tyto otázky a představení postupů, jak integrovat děti do veřejného prostoru měst a obcí.
II. BLOK: MEMORANDUM DĚTI A MĚSTO / PROSTOR PRO HRU
Představení memoranda Děti a město / Prostor pro hru, které vzniklo na základě konference Architektura dětem 2018 (www. architekturadetem.cz). Několik příkladů z ČR i ze zahraničí, kdy se koncept Města přátelského k dětem podařilo úspěšně prosadit do startegického plánování.
III. BLOK: CERTIFIKACE, LEGISLATIVA A KONTROLA
Mýty a realita v oblasti certifikace zařízení dětských hřišť a jejich kontroly. Jaké povinnosti vyplývají provozovatelům herních ploch ze zákona? Co je to přínosné riziko?
IV. BLOK: POVRCHY HŘIŠŤ
Výhody a úskalí využití různých druhů dopadových a herních povrchů na dětských hřištích. Problematika syntetických povrchů z pohledu uživatele, provozovatele i investora.
V. BLOK: OPLOCENÍ PROSTORŮ PRO HRU
Jak přistupovat k oplocení prostorů pro hru. Kdy je oplocení potřeba a kdy ne, kdy se stává nežádoucí bariérou. Pozitiva, negativa, možná ztvárnění, příklady dobré praxe.
VI. BLOK: PARTICIPACE DĚTÍ
Jak správně zapojovat děti a mládež do spolurozhodování o podobě prostorů pro hru. Specifika participace s dětmi, úskalí, časté chyby, příklady dobré praxe.
VII. BLOK: ROLE MĚSTA A DOTACE V ČR
Možnosti financování prostorů pro hru. Dotační politika měst a obcí a její úskalí.
DISKUZE