KAPACITA NAPLNĚNA!
Cílem odborné exkurze jsou příklady velmi inspirativní dynamické proměny města Vídně. Projekty, které navštívíme, jsou skvělými příklady implementace principů modrozelené infrastruktury v urbánním prostředí. Půjde o proměny veřejného prostoru od ulic a vnitrobloků přes parky a náměstí, univerzitní kampusy až po celou novou jezerní čtvrť „budoucnosti“ Aspern. Přírodě blízká řešení, multidisciplinární přístup, nové technologie včetně principu „sponge city“ jsou uplatňovány, aniž by tvůrci rezignovali na krásu a pohodlí míst. Je zřejmá snaha o naplňování tří pilířů udržitelnosti – ekonomický, ekologický a sociální.
Můžete se těšit například na:
Seestadt Aspern – jezerní čtvrť, největší městský projekt v celé Evropě, kromě vody, zeleně a moderní architektury uvidíte třeba i nejvyšší dřevěnou budovu na světě (84 m).
Mariahilferstrasse, Zollergasse – nebudeme nakupovat, ale prohlédneme si adaptační opatření na změnu klimatu v samotném historickém centru
Univerzita WU Wien – navštívíme moderní univerzitní kampus, označovaný jako udržitelný a první klimaticky neutrální univerzitní kampus v Rakousku, jehož budovy navrhovali mezinárodně uznávaní architekti (např. Zaha Hadid a další)
…. a na mnoho dalšího
Uvidíme, jak spolupracují město, developeři, urbanisté, krajinářští i stavební architekti, jak vnímají klimatickou změnu a ztrátu biodiverzit a reagují na ně: Zadržováním dešťové vody nejrůznějšími způsoby, promyšleným uspořádáním prostoru nad zemí i pod zemí, snižováním tepelných ostrovů zlepšováním podmínek pro růst stromů. Různorodé projekty jsou příkladem vysoké profesionality, ale i spolupráce specialistů z různých oborů, v níž je zapojena veřejnost a politici. Jako při minulých exkurzích do zahraničí připravuje program sekce ČAKA s kanceláří SZKT ve spolupráci s partnerskou asociací OGLA (Österreichische Gesellschaft für Landschaftsarchitektur) např. Stefan Schmidt, Karl Grimm (znáte z naší konference Urbanscapes 2019) a dalšími místními odborníky. Můžete se proto těšit na výklad autorů a profesionálů z jiných oborů, plánovačů a správců veřejného prostoru.
Exkurze proběhne přesně rok po podepsání smlouvy mezi Prahou a Vídní o spolupráci, která má pomoci oběma městům čelit výzvám 21. století, jakými jsou udržitelnost, klimatická změna a digitalizace. Exkurze je proto vhodná nejen pro odborníky z různých profesí, ale i pro starosty a radní českých měst, kteří jsou u strategického plánování a rozhodování, mají své vize a exkurze by jim mohla být dobrou inspirací.
Pořadatel: Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu – Sekce Česká asociace krajinářské architektury (národní organizace IFLA EU) ve spolupráci s rakouskou asociací ÖGLA
Úvodní foto: Vienna Solutions