Akreditovaný seminář a webinář je doporučen jako průběžné profesní vzdělávání úředníků a jako příprava na certifikaci ETW!.
Určení významných druhů hmyzu, které mohou působit závažné poškození nejen na okrasných dřevinách, patří mezi zásadní znalosti praktických arboristů, zástupců správy zeleně a životního prostředí ve městech a obcích. Tyto znalosti jsou také velmi vhodné pro majitele a zaměstnance společností, které se zabývají výsadbou a pěstováním stromů do veřejné i soukromé zeleně.
Vzhledem ke stále se vyvíjející situaci, kdy jsou jak nové výsadby, tak dospělé stromy intenzivně pod tlakem doposud nepozorovaných, či často přehlížených škůdců, je třeba tuto znalost průběžně rozvíjet a doplňovat. Kurz je zaměřen nejen na popis hlavních souvislostí v dané problematice a na poznávání škodlivě působících druhů bezobratlých včetně popisu jejich specifických životních strategií, ale také na poznání symptomů jejich aktivity tak, aby účastník dokázal poznat daný druh škůdce dle jeho pobytových znaků. Část problematiky je věnována také legislativním souvislostem dané problematiky.
Účastníci se dozvědí, které konkrétní druhy hmyzu představují zásadní riziko, jak je poznat, jak případně eliminovat jejich vliv, které druhy dřevin škodlivému hmyzu více odolávají a které druhy dřevin jsou naopak více ohrožené, a to i ve světle klimatických změn. Kurz bude zaměřen také na problematiku toho, co sledovat při výsadbě dřevin z hlediska dřevokazného a listožravého (a také savého) hmyzu, které jsou druhy tzv. karanténních škůdců, komentovány budou obecné zákonitosti výskytu zvláště chráněných druhů hmyzu na dřevinách a mnoho dalších témat. Rovněž bude řešena problematika zvláště chráněných druhů saproxylického hmyzu a možnosti jeho podpory. Důležitou součástí budou dobré i špatné příklady z oblasti ochrany přírody a veřejné zeleně a diskuse nad konkrétními případy z praxe účastníků školení.
Na toto školení volně navazují 2 exkurze s entomologem Dr. Martinkem v Praze a v Brně ve dnech 21. a 22. května 2025 – VYPSANÉ JAKO SAMOSTATNÉ AKCE!