Konference Správa zeleně 2025 s podtitulem „Příroda v sídlech“ – 4/2025 Praha

Akreditovaná konference   24. až 25. dubna 2025   Garantka odborného programu - Ing. Blanka Candrová

Objednat Konference Správa zeleně 2025 s podtitulem „Příroda v sídlech“ – 4/2025 Praha

Vaše cena
S členstvím v SZKT ušetříte

Přednášející

Ing. Blanka Candrová, předsedkyně Sekce Správa zeleně SZKT, absolventka České zemědělské univerzity v Praze v roce 1995; pracovala v zahradnických realizačních firmách, v údržbě zeleně, v trvalkové školce, v dovozu a prodeji stromů i v samosprávě jako správce veřejné zeleně. V současné době vede kancelář soukromé realizační zahradnické firmy a zahradního centra v Táboře.

Akreditovaná konference pro úředníky územních samosprávných celků podle paragrafu 2 zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících, ale nejen pro ně! Nad konfernecí převzal záštitu ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík.

Konferenci pořádá SZKT / Sekce Správa zeleně, která sdružuje odborníky podílející se na managementu veřejné zeleně a poskytuje platformu pro setkávání a inspiraci správců zeleně z řad zastupitelů, úředníků, správcovských firem a dalších subjektů. Jako správci zeleně vnímáme sílu přírodních prvků v sídlech a jejich zásadní potenciál. Vážíme si každého zeleného koutku v zastavěném území a vidíme jeho významnou hodnotu. Není to jen estetický dojem, ale tato území mohou hrát klíčovou roli v ekostabilizaci a podpoře biodiverzity veřejné zeleně sídel. Význam takového území dostane nový rozměr a zlepší se veškeré jeho funkce. To je základem pro vyrovnání se se změnou klimatu, kterou již nelze ignorovat a jíž prokazatelně procházíme. Všichni bychom měli mít na paměti, že každý z nás může svým přínosem zlepšit podmínky ve svém okolí a následně pak v celé obci. V tom je síla udržitelnosti životního prostředí sídel. I malé obce mohou dosáhnout na finanční prostředky, které jim umožní realizovat revitalizační opatření a následnou péči o daná území, a která mnohdy nemusejí znamenat velké investice. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a udělat vše co je možné a dobré.  I ty nejmenší úpravy a drobné investice mohou mít velký ekologický dopad a přinášet nové hodnoty nejen pro jednotlivce, ale i pro celé obecní komunity.

Cílem akce je vymezení a představení osvědčených postupů pro koncepční správu veřejných prostranství s navazující zelení na úrovni obcí České republiky. Jednotlivé přednášky jsou primárně zacíleny na plánování, rozvoj i komplexní péči o veřejný prostor měst a vesnic v České republice. Hlavním tématem je zachování přírody v sídlech tak, aby byly podpořeny principy její ochrany a iniciována „Modrozelená infrastruktura“ v reakci na adaptaci sídel na negativní klimatické změny, ale hlavně tak aby byl veřejný prostor obcí estetický, změny byly užitečné a zvyšovaly nejen biodiverzitu sídelní veřejné zeleně, ale také kvalitu bydlení. Mnohé příklady dobré praxe už existují, stačí je jen poznat, uchopit a aplikovat.

Program konference podrobně popsán níže: První den bude věnován přednáškám a ve druhém proběhnou navazující exkurze za příklady dobré praxe. Společenský večer je v ceně vložného a uskuteční se v místě konání konference na SOŠ Jarov.

Partneři akce

Generální partner
Hlavní partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Záštita

Program

  • 9:00 - 10:00

    Registrace účastníků a malé občerstvení

  • 10:00 - 10:20

    Uvítání a úvodní slova

  • 10:20 - 11:50

    I. blok přednášek - Krajina obcí a klima

  • 10:20 - 10:50

    Obce a klimatická změna – strategické dokumenty a dotace

    Ing. Mgr. Martin Bílý, MŽP, vedoucí oddělení obecné ochrany přírody a krajiny

  • MŽP je garantem koncepčních, legislativních a ekonomických nástrojů adaptace na změnu klimatu a ochranu krajiny. Tyto strategické dokumenty představí Martin Bílý a vysvětlí, jak mohou obcím pomoci čelit klimatickým výzvám. Proč by modrozelená infrastruktura měla být součástí každé obce a jak toho dosáhnout?

  • 10:50 - 11:20

    Hodnocení kvality městského prostředí pomocí dat dálkového průzkumu Země

    RNDr. Petra Hesslerová, PhD - ENKI

  • Zapojený porost významně ochlazuje klima v obcích. Stromy fungují jako výkonná klimatizace! Petra Hesslerová představí, jak může i malý park ochlazovat větší město, a naopak jak nová hala na betonové ploše namísto původní louky a remízku klima v sídlech zásadně oteplí.

  • 11:20 - 11:50

    Modulární technologie pro oddělené čištění šedé vody v bytových celcích

    Prof. Ing. Jan Bartáček, PhD. VŠCHT

  • Můžeme bezstarostně splachovat toaletu vodou z umyvadla? Profesor Bartáček představí systémy pro čištění šedé vody v budovách a šetření pitnou vodou, její vliv na zdraví obyvatel i životní prostředí. V praxi systém funguje např. v projektu Modřanský pivovar. Se zálivkou šedou vodou to však není tak jednoduché...

  • 11:50 - 12:50

    Společný oběd v místní jídelně

  • 12:50 - 15:05

    II. blok přednášek - Inspirace dobrou praxí

  • 12:50 - 13:35

    Dolní Břežany - komponovaná krajina s novým hřbitovem

    Ing. Zdenek Sendler

  • Jedinečné propojení pietního místa, krajinářské architektury, přírody a duchovní symboliky. Zdařilý a oceňovaný projekt Grand Prix a dalšími tituly proměnil pole v místo setkávání a meditace.

  • 13:35 - 14:05

    Pražské revitalizace potoků a zkušenosti s různými druhy úprav

    Ing. Jiří Karnecki - MHMP, OCP

  • Prahou protéká na 100 potoků. Většina z nich byla v minulosti zatrubněna nebo spoutána betonovými koryty, ale postupně se vracejí přírodě. V prezentaci se můžeme těšit na ukázky revitalizací vodohospodářských zařízení s různými přístupy ke zlepšení vodního režimu, při zvýšení biodiverzity urbanizovaného prostoru a nabídce nových míst ke krátkodobé rekreaci.

  • 14:05 - 14:35

    Revitalizace parku Rakováček Rokycany očima astakologa

    Mgr. David Fischer astakolog

  • Zoolog astakolog, který se specializuje na raky, ukáže, jaká opatření zlepšují podmínky k životu vodních živočichů v městském potoce a jak zde ochránit kriticky ohrožené druhy živočichů. Pro obyvatele Rokycan v okolí zdařilé revitalizace potoka Rakováčku vznikl nový park lákající k procházkám a odpočinku.

  • 14:35 - 15:05

    Praha 13, sídliště uprostřed přírody - funkční realizace MZI z 80. let 20. století

    Ing. Arch. Václav Valtr, ARKÁDA

  • Nadčasový příklad modrozelené infrastruktury z 80. let, který stojí za obdiv i dnes. Pomyslná procházka historií i budoucností obřího sídliště Praha 13 s důrazem na zadržování vody v městské krajině prostřednictvím retenčních nádrží na Prokopském potoce.

  • 15:05 - 15:30

    Přestávka na kávu a malé občerstvení

  • 15:30 - 17:00

    III. blok přednášek - Město pro život

  • 15:30 - 16:00

    Masaryčka spojuje – co přináší Praze revitalizace okolí Masarykova nádraží?

    Ing. Miloš Kocián MSc. MRICS

  • Masarykovo nádraží a jeho široké okolí čeká v nejbližších letech velká proměna. Mělo by se stát nejenom důležitým pražským dopravním uzlem s napojením na letiště, ale především místem setkávání, kterým nebudou lidé pouze procházet, ale mohou zde trávit svůj volný čas. Developer ve spolupráci s renomovanými architekty (mj. Zaha Hadid Architects) vytváří v centru města nové budovy oceněné v soutěži Stavba roku 2024, které jsou živým místem s parkem, piazzetou, kavárnami a pracovišti budoucnosti.

  • 16:00 - 16:30

    Živé vnitrobloky - revitalizace pražských vnitrobloků s místními obyvateli

    Ing. Vendula Audolenská a Mgr. Alice Končinská , MHMP, OCP

  • „Jak si zamést před vlastním prahem a cítit se zase jako doma?“ Zútulněním nevyužitého starého dvora na základě zkušeností z praxe projekt „Živé vnitrobloky“ přináší metodiku i inspiraci pro obyvatele, jak společně navrátit život místům, která jsou přehlížena nebo dokonce hyzdí tvář bydlení. Podle libosti a často bez velkých nákladů zde mohou vznikat komunitní zahrady a další zelené oázy.

  • 16:30 - 17:00

    Správce pozemku – ničitel či spasitel biodiverzity

    Ing. Jiří Rom, MHMP, OCP

  • Úhel lidského pohledu na „dobrého hospodáře“ má různé podoby a jakákoliv opatření ve veřejné zeleni se nikdy nezavděčí všem. Praxe z pražských chráněných území ukazuje, že správný management může zásadně ovlivnit biodiverzitu i zdraví ekosystémů. Inspirativní, ale i kontroverzní přístupy z praxe podané s nadhledem a vtipem Jiřího Roma.

  • 17:00 - 17:10

    Ukončení odborného programu prvního dne

  • 17:30 - 19:30

    Pro zájemce exkurze do Botanické zahrady Malešice

    Ing. Eduard Chvosta

  • Školní botanická zahrada slouží především pro výuku, ale veřejnosti je přístupná. Nabízí studentům zahradnických oborů jedinečnou možnost poznat a prakticky vyzkoušet péči o veřejnou zeleň v prostorách historického parku nebo se ve skleníkách seznámit se sortimentem interiérových květin.

  • 20:00 - 23:00

    SPOLEČENSKÝ VEČER - RAUT a kapela ALIMENTS k tanci i poslechu

  • K tanci i poslechu zahraje akustická kapela ALIMENTS, která vyniká především svými živými koncerty, nabízejícími parádní kytarovou show.

  • vždy sraz v 9:30, exkurze se sluchátky 10:00 - 12:30

    Variantní exkurze dle volby účastníků - navazující na přednášky

  • 1. téma

    Pražské vodní toky - Ing. Jiří Karnecki, MHMP

    Exkurze podél Rokytky do Hrdlořez ukáže revitalizace dvou rybníků a samotného vodního toku významého potoka různými technologiemi.

  • 2. téma

    Pražské ovocné sady - Ing. Jiří Rom, MHMP

    V Praze je množství celoročně volně přístupných ovocných sadů. Většina z nich je ve správě a v péči Odboru ochrany prostředí pražského Magistrátu, vrch Třešňovka v Hrdlořezích je jedním z nich.

  • 3. téma

    Praha 13, sídliště uprostřed přírody - Ing. arch. Václav Valtr, ARKÁDA

    Tématem exkurze jsou nadčasová řešení problému udržení vody v urbanizované krajině - Panská zahrada, Centrální park Prahy 13, Prokopský potok s retenčními nádržemi jsou tématem exkurze.

  • 4. téma

    Masaryčka - Ing. Miloš Kocián - Penta, Ing. Anna Salingerová – atelier JCA

    Dvě moderní budovy s kancelářemi a obchody dostupnými z ulice i z vlakových nástupišť a také z vyvýšeného přestřešení s parkovou úpravou. Komunitní zelené zahrady - 1. místo v kategorii Veřejná zelená střechy 2024 (soutěž Zelená střechy roku)

  • 5. téma

    Pražská stromořadí - Ing. Karel Slánský, IPR

    Pražská stromořadí jsou od roku 2021 vysazována podle schváleného Standardu stromořadí hl. m. Prahy. Podíváme se k Národnímu muzeu, na Ovocný trh a na Smetanovo nábřeží.

  • 6. téma

    Smetanovo nábřeží a Karlovo náměstí - Ing. Barbora Lišková, IPR

    Připravená revitalizace prostoru Karlova náměstí, jako jedinečného historického prostoru. Druhou zastávkou exkurze bude Smetanovo nábřeží, které prošlo komplexní revitalizací .

  • 7. téma

    Ekocentrum Toulcův dvůr - Ing. Lenka Skoupá, Toulcův dvůr

    Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha.

  • 8. téma

    Zahrada Kinských, růžový sad Petřín - Ing. Pavla Češková, MHMP

    Začátkem 21. století prošla zahrada Kinských na Smíchově rekonstrukcí, která byla dokončena roku 2010. Od listopadu 2022 do konce roku 2023 probíhala v Růžovém sadu rekonstrukce u horní stanice lanové dráhy, podél Hladové zdi až ke Květnici a dále pak směrem k ulici Šermířská.

  • 9. téma

    Rohanský ostrov - Ing. arch. Martina Bauerová, IPR

    Uvidíme méně známá zákoutí Rohanského ostrova od Štvanice po Libeňské kosy. Exkurze ukáže účastníkům vhled nejen do historického kontextu a současné podoby místa, ale nastíní taky proces revitalizace a budoucí proměnu území pražského meandru.

Organizační informace

POZOR – Pro účely akreditovaného vzdělávání bude vydáváno osvědčení za 1. den konference (přednášková část). Druhý den konference (exkurze) je brán jako doprovodný program, který není akreditován. Úředníci, kteří budou požadovat osvědčení o absolvování akreditovaného vzdělávání podle zákona, musí být přítomni celý první den konference, aby jim potvrzení mohlo být vystaveno! Úředníci, kteří se zúčastní této vzdělávací akce, obdrží osvědčení na místě nebo mailem po skončení akce. Účastnické listy pro ostatní, budou také předány na místě nebo mailem po skončení akce.

Od roku 2025 Ministerstvo vnitra ČR vydalo nová pravidla pro akreditace. Již se neuvádí čísla jednotlivých programů, uvádí se pouze číslo akreditované instituce. Číslo akreditace vzdělávací instituce SZKT vydané MV ČR: AK/I-3/2024

V ceně: pronájem prostor, honoráře lektorů, občerstvení, oběd, večerní raut, průvodcovská sluchátka na exkurze, organizace.

Kategorie cen pro členy SZKT platí i pro členy slovenské SZKT.

Přihlášení: nejlépe do 17.3.2025 proklikem na zvolenou cenu v horní části.

Úhrada: Vložné uhradíte formou, kterou si zvolíte při vyplnění přihlášky/objednávky:
– bankovním převodem na základě vystavené faktury (faktura bude zaslána jako příloha potvrzení objednávky). Případně kontrolujte nevyžádanou poštu nebo spam,
– platební kartou on-line (faktura bude zaslána jako příloha potvrzení objednávky).

U státem akreditovaného vzdělávání je fakturovaná částka osvobozena od DPH (dle § 57 odst. 1 písm. d) zákona o DPH). Uvedené částky jsou konečné.

Obchodní podmínky: Odkaz na obchodní a storno podmínky.

150 150 Konference Správa zeleně 2025 s podtitulem „Příroda v sídlech“ – 4/2025 Praha 2025-04-07

Objednat

Člen SZKT

4000 Kč

Člen SZKT - Sekce Správa zeleně

3700 Kč

Člen SZKT mimořádný - student

2000 Kč

Nečlen SZKT

4800 Kč

Nečlen minořádný - student

2350 Kč
Pro koho je akce určena
  • Úředníci veřejné správy a samosprávy městských částí a magistrátů nejen z hl. m. Prahy, ale i dalších měst a sídel z celé ČR (ochrana přírody, správa zeleně a majetku, investice, školství, doprava, rozvoj obce aj.)
  • Úředníci Ministerstva životního prostředí; Ministerstva pro místní rozvoj; Ministerstva zemědělství
  • Správci zeleně ze zahradnických firem
  • Architekti; urbanisté; územní plánovači; krajinářští architekti...
  • Developeři; akademická obec; neziskový sektor
  • Média a široká veřejnost
Číslo akreditace:

Číslo akreditace instituce od MV ČR: AK/I-3/2024

Místo konání

SOŠ Jarov, Učňovská 1, Praha 9