Akreditovaná konference pro úředníky územních samosprávných celků podle paragrafu 2 zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících, ale nejen pro ně! Nad konfernecí převzal záštitu ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík.
Konferenci pořádá SZKT / Sekce Správa zeleně, která sdružuje odborníky podílející se na managementu veřejné zeleně a poskytuje platformu pro setkávání a inspiraci správců zeleně z řad zastupitelů, úředníků, správcovských firem a dalších subjektů. Jako správci zeleně vnímáme sílu přírodních prvků v sídlech a jejich zásadní potenciál. Vážíme si každého zeleného koutku v zastavěném území a vidíme jeho významnou hodnotu. Není to jen estetický dojem, ale tato území mohou hrát klíčovou roli v ekostabilizaci a podpoře biodiverzity veřejné zeleně sídel. Význam takového území dostane nový rozměr a zlepší se veškeré jeho funkce. To je základem pro vyrovnání se se změnou klimatu, kterou již nelze ignorovat a jíž prokazatelně procházíme. Všichni bychom měli mít na paměti, že každý z nás může svým přínosem zlepšit podmínky ve svém okolí a následně pak v celé obci. V tom je síla udržitelnosti životního prostředí sídel. I malé obce mohou dosáhnout na finanční prostředky, které jim umožní realizovat revitalizační opatření a následnou péči o daná území, a která mnohdy nemusejí znamenat velké investice. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a udělat vše co je možné a dobré. I ty nejmenší úpravy a drobné investice mohou mít velký ekologický dopad a přinášet nové hodnoty nejen pro jednotlivce, ale i pro celé obecní komunity.
Cílem akce je vymezení a představení osvědčených postupů pro koncepční správu veřejných prostranství s navazující zelení na úrovni obcí České republiky. Jednotlivé přednášky jsou primárně zacíleny na plánování, rozvoj i komplexní péči o veřejný prostor měst a vesnic v České republice. Hlavním tématem je zachování přírody v sídlech tak, aby byly podpořeny principy její ochrany a iniciována „Modrozelená infrastruktura“ v reakci na adaptaci sídel na negativní klimatické změny, ale hlavně tak aby byl veřejný prostor obcí estetický, změny byly užitečné a zvyšovaly nejen biodiverzitu sídelní veřejné zeleně, ale také kvalitu bydlení. Mnohé příklady dobré praxe už existují, stačí je jen poznat, uchopit a aplikovat.
Program konference podrobně popsán níže: První den bude věnován přednáškám a ve druhém proběhnou navazující exkurze za příklady dobré praxe. Společenský večer je v ceně vložného a uskuteční se v místě konání konference na SOŠ Jarov.