Celodenní akce na podporu péče o krajinu s přednáškami a exkurzí ve školkách Arboeko s.r.o. ve Smržicích na Moravě a do obcí Čelechovice a Mořice za příklady dobré praxe.
Dopoledne se zaměříme na úlohu starostů, zastupitelů, úředníků a dalších členů místních samospráv při péči o krajinu a to přímo z úst starostky Jarmily Stawaritschové z obce Čelechovice a starosty Tomáše Pavelky z obce Mořice. Obě obce jsou dobrým příkladem pro ostatní. Další část přednášek bude věnována výsadbě stromů v krajině od výběru vhodné dřeviny do dané lokality, přes správnou techniku až po následnou péči z pohledů školkaře, projektanta i realizační firmy.
Po obědě budou účastníky čekat exkurze. Nejprve zjistíme, co je potřeba udělat, než si zákazník strom ve školce koupí, jak má vypadat správný školkařský výpěstek a jak probíhá výsadba alejového stromu v praxi. Dále navštívíme obce Čelechovice i Mořice, kde místní stromy nejen sází, ale kde se o ně také dobře starají tak, aby v krajině brzy plnily své ekologické i estetické funkce.
Čelechovice se rozkládají na rozhraní Hané mezi městy Přerov a Olomouc. V roce zde 2020 proběhla výsadba 536 ovocných dřevin v lokálním biocentru a v aleji kolem nově zbudovaného poldru. V roce 2023 ke Dni pro přírodu komunitně vysadili v sadu Pod lipami sazenice třešní a žáci a učitelé u základní školy také výsadili ovocné stromy, o které se společně starají. Obec nezapomíná na komplexní péči nejen o mladé stromy, ale i o ty vzrostlé.
V obci Mořice se kontinuálně věnují ochraně přírody a krajiny a vedou k tomu už ty nejmenší. Zahrada pěti smyslů slouží především dětem a vychází z jejich návrhů. Děti a jejich rodiče se podíleli i na realizaci. V obci zakládají prvky ÚSES, například v údolí Mořického potoka leží lokální biocentrum Mokroš s biotopem nivy, loukami, lesem a mokřadem, které je i naučnou plochou. V dalším biokoridoru bylo vysázeno 5 tisíc stromů a 6 tisíc keřů. Také byl založen sad starých odrůd s 90 ks ovocných stromů a 200 ks keřů.