Ladislav Kejha je zahradník a arborista. Svoji bohatou praxi v oboru nabyl díky práci ve své zahradnické firmě od roku 1990. V současné době je předsedou správní rady Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu z. s., ale v různých orgánech SZKT působí již řadu let. Podílí se na odborném programu společnosti zaměřeném zejména na problematiku dřevin ve veřejném prostoru obcí.
Ing. Jiří Rozsypálek, Ph.D. na LDF MENDELU vystudoval obor Arboristika, tj. péče o dřeviny rostoucí mimo les, dále lesní inženýrství a získal doktorát z Fytologie. Pracoval mj. u soukromé firmy podnikající v oboru hodnocení dřevin. Při doktorském studiu se intenzivně věnoval aktuální problematice odumírání jasanů vlivem nepůvodní patogenní houby voskovičky jasanové. Zasadil se o získání akreditace magisterského studia vhodného pro nadané arboristy „Technická biologie dřevin“. Věnuje se fytopatologii dřevin a poradenské i lektorské činnosti. Mj. pravidelně přednáší na seminářích a konferencích SZKT.
JUDr. Hana Vendlová je vedoucí oddělení ochrany přírody, Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví na Krajském úřadu Jihočeského kraje a zabývá se legislativou ZPF, SEA a CITES, dále ochrany přírody a krajiny, mj. problematikou mimolesních dřevin.
Výsadba stromů a následná péče, řezy, hodnocení stromů, platná legislativa – odborný seminář především pro účastníky z Jihočeského kraje
Správnou výsadbou stromů v intravilánu obcí i v navazující krajině to nekončí, zejména v prvních letech po výsadbě následuje intenzivní péče o nově vysazené stromy, víme vždy jak na ní? Mají se stromy po výsadbě ošetřit řezem a jak na to? Na semináři budou definovány účely a náplň zásahů, realizovaných při pěstební péči o dřeviny v prostředí mimo les. Budou popsány pěstební zásahy směřující k zachování nebo zvyšování plnění jejich estetických a ekologických funkcí na stanovišti. V bloku „Základy hodnocení stromů“ bude představen význam dřevin v obci – stromy přináší benefity ale i rizika, která plynou z jejich přítomnosti. Pro stromy zastavěném území budou vysvětleny zásady měření dendrometrických parametrů, základy arboristického hodnocení. Dozvíme se co znamená fyziologické stáří, vitalita, zdravotní stav, stabilita, perspektiva. Součástí kvalitního hodnocení je následné pěstební opatření, tj. návrh vhodné technologie ošetření dle zjištěných skutečností. Závěrem poskytneme přehled aktuální legislativy v ochraně dřevin rostoucích mimo les. Všechny přednášky budou doplněny názornou fotodokumentací a příklady z praxe lektorů.
Vzdělávací akce se realizuje s finanční podporou z rozpočtu Jihočeského kraje:
Hlavní pořadatel: SZKT a Jihočeský kraj