Dvoudílný webinář – oba díly tvoří celek a navazují na sebe! První díl proběhne ve čtvrtek 22.2.2024. Druhý díl bude odvysílán ve čtvrtek 29.2.2024.
Webinář doporučujeme také jako přípravu na certifikaci ETW!
Řez je jedním z nejzákladnějších a nejčastějších pěstebních zásahů na stromech, který je při péči o veřejnou zeleň realizován i kontrolován. Často se jedná o nákladné a nezřídka i nezvratné zásahy. Proto je klíčové umět správně rozlišit potřebu provedení řezu, navrhnout nebo posoudit odpovídající technologii řezu a znát technicky správné provedení. Dobrá znalost správné aplikace technik a technologií řezu stromů je základním kamenem optimalizace nakládání s veřejnými prostředky v péči o zeleň a v ochraně přírody.
První část školení se zabývá vysvětlením základních životních procesů a reakcí v souvislosti s poraněními vzniklými řezem. Akcentované jsou zejména principy technik řezu a jejich vazba na správné hojení ran, regenerační schopnosti, přirozené obranné mechanismy apod. Správné pochopení technik řezu je důležité nejen proto, aby se strom dále dobře vyvíjel, ale aby bylo možné také rozlišit, která forma řezu je z hlediska ochrany přírody akceptovatelná, a která je již za hranicí vážného poškození.
Další část je věnována technologickým skupinám řezů od zakládacích, přes povýsadbové, rozvojové, udržovací, stabilizační až k tvarovacím. Školení je prakticky zaměřené na využití praktiky jak pro realizaci, tak pro ty, kdo nad řezem stromů vykonávají dozor nebo kontrolu ze všech možných úrovní, včetně orgánů ochrany přírody. Nosným prvkem programu jsou aktuální standardy péče o přírodu a krajinu AOPK, zejména pak ty, které se zaměřují na řez (zejména standard SPPK A02 002 řez stromů). V programu jsou ale také zmíněny i jiné metodické přístupy, se kterými se v aktuální praxi lze setkat (např. certifikované metodiky, metodické příručky, nebo kvalitní odborné informace ze zahraniční literatury). Výklad je průběžně bohatě provázen názornými obrázky z odborných publikací, fotografiemi z praxe nebo i časosběrnými dokumenty.
Přihlášení provedete přes proklik na PŘIHLÁŠKu
PŘIHLÁŠKA
Kategorie cen vložného:
Člen SZKT: 1 950 Kč
Člen SZKT mimořádný a student: 975 Kč
Nečlen SZKT: 2 900 Kč
Nečlen SZKT – student: 1 450 Kč