Technika a technologie řezu stromů – webinář – 2/2024

Webinář   22. 2. 2024, 8:30 - 12:30   Ing. Pavel Wágner

Objednat Technika a technologie řezu stromů – webinář – 2/2024

Vaše cena
S členstvím v SZKT ušetříte

Přednášející

Praktikující arborista, znalec v oboru arboristika

Dvoudílný webinář – oba díly tvoří celek a navazují na sebe! První díl proběhne ve čtvrtek 22.2.2024. Druhý díl bude odvysílán ve čtvrtek 29.2.2024.

Webinář doporučujeme také jako přípravu na certifikaci ETW!

Řez je jedním z nejzákladnějších a nejčastějších pěstebních zásahů na stromech, který je při péči o veřejnou zeleň realizován i kontrolován. Často se jedná o nákladné a nezřídka i nezvratné zásahy. Proto je klíčové umět správně rozlišit potřebu provedení řezu, navrhnout nebo posoudit odpovídající technologii řezu a znát technicky správné provedení. Dobrá znalost správné aplikace technik a technologií řezu stromů je základním kamenem optimalizace nakládání s veřejnými prostředky v péči o zeleň a v ochraně přírody.

První část školení se zabývá vysvětlením základních životních procesů a reakcí v souvislosti s poraněními vzniklými řezem. Akcentované jsou zejména principy technik řezu a jejich vazba na správné hojení ran, regenerační schopnosti, přirozené obranné mechanismy apod. Správné pochopení technik řezu je důležité nejen proto, aby se strom dále dobře vyvíjel, ale aby bylo možné také rozlišit, která forma řezu je z hlediska ochrany přírody akceptovatelná, a která je již za hranicí vážného poškození.

Další část je věnována technologickým skupinám řezů od zakládacích, přes povýsadbové, rozvojové, udržovací, stabilizační až k tvarovacím. Školení je prakticky zaměřené na využití praktiky jak pro realizaci, tak pro ty, kdo nad řezem stromů vykonávají dozor nebo kontrolu ze všech možných úrovní, včetně orgánů ochrany přírody. Nosným prvkem programu jsou aktuální standardy péče o přírodu a krajinu AOPK, zejména pak ty, které se zaměřují na řez  (zejména standard SPPK A02 002 řez stromů). V programu jsou ale také zmíněny i jiné metodické přístupy, se kterými se v aktuální praxi lze setkat (např. certifikované metodiky, metodické příručky, nebo kvalitní odborné informace ze zahraniční literatury). Výklad je průběžně bohatě provázen názornými obrázky z odborných publikací, fotografiemi z praxe nebo i časosběrnými dokumenty.

Přihlášení provedete přes proklik na PŘIHLÁŠKu

PŘIHLÁŠKA

Kategorie cen vložného:
Člen SZKT: 1 950 Kč
Člen SZKT mimořádný a student:  975 Kč
Nečlen SZKT: 2 900 Kč
Nečlen SZKT – student: 1 450 Kč

Program

Čtvrtek 22.2.2024 – 1. díl

Časový harmonogram:

8:30 – 10:00   Prezentace I. část
10:00 – 10:15  Přestávka
10:15 – 11:45  Prezentace II. část
11:45 – 12:00  Přestávka
12:00 – 12:45  Konzultace na předem zaslané dotazy a chat s lektorem (zasílejte na e-mail cernovska@szkt.cz)

Blok I.:

2 vyučovací hodiny (á 45 minut): Technika řezu, reakce stromů na řez, principy hojení ran, obranné mechanismy, vhodné termíny pro řez a další

2 vyučovací hodiny (á 45 minut): Zakládací řezy – řez pro založení koruny, řez po výsadbě včetně řezu srovnávacího, výchovné a strukturální  řezy pro správný rozvoj koruny vedoucí k vytyčenému pěstebnímu cíli


Čtvrtek 29.2.2024 – 2. díl

Časový harmonogram:

8:30 –  10:00  Prezentace I. část
10:00 –  10:15 Přestávka
10:15 – 11:45  Prezentace II. část
11:45 – 12:00  Přestávka
12:00 – 12:45  Konzultace na předem zaslané dotazy a chat s lektorem (zasílejte na e-mail cernovska@szkt.cz)

Blok II.:

2 vyučovací hodiny (á 45 minut): Udržovací řezy – řez zdravotní, bezpečnostní a skupina redukčních řezů lokálních. Stabilizační řezy řez obvodový redukční, sesazovací, stabilizace sekundární koruny

2 vyučovací hodiny (á 45 minut): Tvarovací řezy: řez na hlavu, řezy na čípek ramenový, řez popouštěcí, tvarování živých stěn a speciální tvarování. Speciální řezy – základní informace o řezu senescentních stromů a stromů s významným biotopem.

Organizační informace

Webinář bude uskutečněn přes aplikaci ZOOM. Přihlášeným účastníkům bude zaslán přístup cca 5 dní před konáním s popisem a možností vyzkoušení spojení.

Uvedená cena je za oba díly webináře.

Pro všechny platící účastníky a zejména pro ty, kterým nevyhovuje čas vysílání webináře, bude k dispozici videozáznam. Po uskutečnění webináře bude účastníkům zaslán odkaz k jeho zhlédnutí (záznam bude zpřístupněn na dobu minimálně 6 měsíců). Je tedy možné se přihlásit i po termínu odvysílání prvního dílu – tento první díl vám bude poskytnut ke zhlédnutí na chráněném uložišti.

Přihlášení: nejlépe do 16.2.2024 proklikem na slovo „PŘIHLÁŠKA“ v horní části. Na základě vámi vyplněné a odeslané závazné přihlášky vám vystavíme fakturu, kterou odešleme na email uvedený v přihlášce.

Obchodní podmínky: Odkaz na obchodní a storno podmínky.

150 150 Technika a technologie řezu stromů – webinář – 2/2024 2024-04-18
Pro koho je akce určena
  • Úředníky územních samosprávných celků
  • Správce zeleně
  • Zaměstnance odborných firem
  • Arboristy, stromolezce
Místo konání

ON-LINE, Aplikace ZOOM