Po řadě desetiletí přišla v roce 2021 s platností zákona č. 254/2019 Sb., o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech (dále jen „zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech“), doslova revoluce ve znalecké činnosti. Změna se týká prakticky všech do té doby dlouhodobě zajetých mechanismů. Ani tři roky od začátku účinnosti zákona se však mnoho dotčených úředníků stále neorientuje v nově nastavených pravidlech fungování znalců. Cílem programu je seznámit účastníky s aktuální problematikou znalecké činnosti a její fungování dle nového zákona. Pomůže se zorientovat kde a jak vyhledat znalce pro příslušný obor, odvětví a specializaci, jak fungují znalci jako fyzické osoby, znalecké kanceláře a znalecké ústavy, jak posudek znalci správně zadat, jak reagovat na jeho požadavek o souhlas s přibráním konzultanta, jak posudek správně vyúčtovat, jak se orientovat v nové struktuře posudku a také v jaké podobě lze znalecký posudek odevzdat. Teoretické poznatky kurzu budou doplněny o příklady ze současné znalecké praxe prezentované zkušenými znalci z oboru ochrana přírody. Během jednotlivých vzdělávacích předmětů programu budou řešeny modelové případy týkající se této problematiky a bude i prostor k diskusi nad jednotlivými tématy.
1. blok: Co by měl zadavatel vědět o znalcích a znaleckých posudcích – legislativní rámec znaleckých posudků, jejich zadávání a náležitosti, odpovědnosti i limity znalců.
Legislativní základy znalecké činnosti pro zadavatele posudku.
Formální, obsahová i věcná správnost znaleckého posudku, včetně jeho zadání, vyúčtování a evidence.
2. blok: Znalecké zkoumání – praktické příklady postupů znalců při zpracování znaleckých posudků a jejich komunikace se zadavateli posudků.
Efektivní formulace odborných otázek, postupy a limity znalců při znaleckém zkoumání.
3. blok: Diskuse nad probranými tématy a konkrétními případy.
Prostor pro kladení a zodpovězení konkrétních otázek účastníků a jejich zodpovězení lektory .
PŘIHLÁŠKA
Kategorie cen vložného:
U státem akreditovaného vzdělávání je fakturovaná částka osvobozena od DPH (dle § 57 odst. 1 písm. d) zákona o DPH). Uvedené částky jsou konečné.
Člen SZKT: 2 000 Kč
Člen SZKT mimořádný a student: 1 000 Kč
Nečlen SZKT: 2 600 Kč
Nečlen SZKT – student: 1 300 Kč