Rada SPoD – ISA

Prokazování odborné kvalifikace v arboristice je dnes již nedílnou součástí mnoha výběrových řízení na ošetřování dřevin, avšak ne vždy vede k vytyčenému cíli. Snahou tohoto článku je seznámit čtenáře s nejčastějšími komplikacemi s prokazováním odborné kvalifikace a naznačit některé možné způsoby řešení těchto situací.


Je nutné si uvědomit, že nejde pouze o nastavení kritérií ve výběrovém řízení, ale o celý proces spolupráce s firmou či odborníkem, jehož kvalifikace byla prokazována. Tento proces pokračuje od podpisu smlouvy samotnou realizací díla a končí až kontrolou a převzetím hotových prací. Prokázáním kvalifikace je ověřována nejenom způsobilost a schopnost firmy, případně jednotlivce, danou práci realizovat, ale jedná se především o úroveň kvality odvedené práce.

V případě zadávání arboristických prací se zadavatel musí orientovat v současném systému arboristického vzdělání a certifikací. Arboristika totiž neznamená pouze řez stromů. Široké spektrum certifikací se prolíná celým zahradnickým oborem. Jednotlivé stupně zkoušek
jsou cíleny na specifické činnosti od přípravy stanoviště a výsadby stromů, návrhů opatření na jejich ochranu, přes hodnocení stromů až po praktické vykonávání zásahů v jejich korunách nebo kořenovém systému.

Arboristika se v současné době vyučuje jako samostatný bakalářský obor na Mendelově univerzitě v Brně, její základy jsou také součástí výuky mnoha zahradnických a lesnických oborů středních a vysokých škol. Vzdělání poskytuje široké a ucelené spektrum znalostí. Certifikace oproti běžnému vzdělání prokazuje nejenom teoretické znalosti uchazeče, ale také jeho praktické zkušenosti a dovednosti získané prací v oboru. Systém platnosti certifikátu a recertifikací nutí uživatele k průběžnému celoživotnímu doplňování nových poznatků a metod, což je v dnešní době, kdy nejen arboristika prochází velmi rychlým vývojem, zcela nezbytné.

Při definování technických kvalifikačních předpokladů pro výběr zhotovitele prací je velmi důležité určit, co má uživatel svou kvalifikací garantovat. Například jedná-li se o provádění řezu vzrostlých stromů, jde především o praktické zkušenosti v oblasti technik a technologií řezu stromů a bezpečného pohybu a práce v koruně. Tuto práci tedy může garantovat držitel certifikátu se stromolezeckou specializací.

Pomůckou pro volbu odpovídající kvalifikace je přiložená tabulka – Přehled nejběžnějších arboristických certifikačních programů.

Častou chybou zadavatelů je příliš obecná formulace požadavků při definování kvalifikačních kritérií, a proto bývá například požadavek na specialistu pro ošetřování vzrostlých stromů za využití lanových technik prokazován pouze základním Certifikátem Český certifikovaný arborista, nebo dokonce účastnickým listem ze široké nabídky teoretických kurzů, rekvalifikačních kurzů, kurzů práce ve výškách a podobně. Tyto kurzy ovšem obvykle nebývají ukončeny zkouškou a často jsou zaměřeny na velmi široké nebo naopak velmi úzké téma, nikoliv na komplexní praktickou péči o vzrostlé stromy. O nastavení systému průběžného vzdělávání nemluvě.

Je nereálné, aby v odborné arboristické firmě byli všichni stromolezci certifikovaní, už proto, že při zkoušce musí prokazovat několikaletou praxi. Neznamená to tedy, že musí všechny zásahy provádět osobně ten, kdo ve výběrovém řízení prokazuje kvalifikaci, ten ale nese odpovědnost za celý tým. Certifikát je zde jakýmsi „řidičským průkazem“ stromolezce, ostatní se mohou vézt s ním, avšak sedí pouze na sedadle pro spolujezdce a na rozhodnutí certifikovaného závisí, jakým směrem se vydají.

Abychom předešli zneužití certifikátu, jeho doložením bez vědomí jeho držitele nebo dokonce předložením padělaného certifikátu, doporučujeme zadavatelům, aby požadovali potvrzení, že držitel certifikátu je zaměstnancem dodavatele. Není-li certifikovaná osoba zaměstnancem dodavatele, měla by být součástí předložené dokumentace i uzavřená smlouva o dílo, případně
smlouva o smlouvě budoucí mezi zhotovitelem a držitelem certifikátu. Další možností je ověřit užití certifikátu přímo u konkrétního arboristy. Kontakty na držitele certifikátů ETW jsou uvedeny v seznamu na webových stránkách Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu o.s. Držitelé certifikátu Český certifikovaný arborista jsou uveřejněni na webových stránkách ČCA.

Investor by měl požadovat, aby se garant arboristických prací aktivně podílel nejen na realizaci prací, ale aby se osobně účastnil kontrolních dnů a dalších jednání, která se bezprostředně dotýkají jeho profese a zodpovědnosti.

Vazba koruny stromu byla provedena firmou, která neoprávněně použila při výběrovém řízení certifikát. Práce byly provedeny nekvalifikovanými pracovníky, pochopitelně nekvalitně. Takto instalovaná vazba nejenže nezabrání pádu větví v případě jejich selhání, ale může se dokonce stát příčinou tohoto selhání.

Odborně způsobilý zhotovitel zvyšuje pravděpodobnost, že dílo bude odvedeno v nejlepší dosažitelné kvalitě. O převzetí provedené práce však rozhoduje investor, případně zastoupený technickým dozorem. Chceme-li tedy dosáhnout kvalitního díla, je nutná přítomnost a odpovídající odborná způsobilost technického dozoru, případně investora při realizaci a zejména při předávání prací.

Jak je patrné z tohoto příspěvku, přiložené tabulky i situace na trhu samotném, v celém zahradnickém oboru působí mnoho lidí. Někteří jsou odborníky na všechno, jiní pouze na něco a někteří ve skutečnosti na nic. Nastavení systému, jak tyto odborníky a „odborníky“ od sebe odlišovat, je velmi složité, přesto právě jejich odlišení pomocí správně nastavených kvalifikačních předpokladů, je jedním z rozhodujících faktorů úspěchu celého procesu.

Přehled nejběžnějších arboristických certifikačních programů
Zpět