Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995.

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu jako spoluvyhlašovatel spolupracuje od roku 1996, kdy se podílí jako odborný garant vyhodnocení udílení krajských zelených stuh. Do roku 1999 je soutěž vyhodnocována v rámci 7 krajů ČR, se změnou od roku 2000 je soutěž vyhodnocována v rámci 13ti krajů v celé ČR.  Na krajská kola soutěže Vesnice roku navazuje celostátní soutěž Zelená stuha České republiky, kdy samostatná odborná komise vyhodnocuje z vítězů krajských zelených stuh vítěze Zelené stuhy České republiky. Tato celostátní soutěž je organizována od roku 2001, v roce 2015 tedy bude organizován již 15. ročník soutěže.

Přehled celostátních vítězů Zelené stuhy ČR

rok1. místo2. místo3. místo
2014ModráSlavkovvysočina
2013CehniceNová HradečnáPolevsko
2012Dolní BřežanyMachováKestřany
2011DrmoulCísařovTeplýšovice
2010SmržiceKomňaSvojšín
2009StudenecHorní KrupáLibrantice
2008MořiceJankovKrásné
2007Tvarožná LhotaZahrádkyÚjezdec
2006ZálšíTěšeticeNěmčovice
2005SvojšínBlažoviceMachová
2004PísečnáDlouhá LoučkaDražíč
2003ÚnanovBezděkov nad MetujíHorní Újezd
2002Svatý Jan nad Malší
2001Telecí

Přehled krajských nositelů Zelené stuhy

I. Část

KrajJihočeský krajJihomoravský krajKarlovarský krajKraj VysočinaKrálovéhradecký krajLiberecký krajMoravskoslezský kraj
2014Zvíkov Ždánice Poustka Jakubov u Moravských Budějovic Kovač Ralsko Slavkov 
2013Cehnice Unkovice Hranice Čáslavice Velichovky Polevsko Darkovice 
2012Kestřany Chvalovice Dolní Žandov Myslibořice Nahořany Karlovice Rohov 
2011Nerestce Hnanice Drmoul Putimov Žďár nad Metují Okna Markvartovice 
2010Chlumany Hýsly Křižovatka Bory Lovčice Nová Ves nad Nisou Sudice 
2009Drhovle Jevišovka Hájek Horní Krupá Librantice Studenec Jeseník nad Odrou 
2008Jankov Nikolčice Krásná Jiřice Konecchlumí Svijanský Újezd  
2007Horosedly Tvarožná Lhota  Veselý Žďár Česká Čermná Zahrádky  
2006Zálší Vážany nad Litavou Třebeň Kaliště Obědovice Vlastibořice  
2005Jílovice Blažovice Lázně Kynžvart Pikárec Slatina pod Úpou Prysk  
2004Dražíč Bantice Šabina Bratřice Holovousy   
2003Radětice Únanov  Kralice nad Oslavou Bezděkov nad Metují Všeň  
2002Svatý Jan nad Malší Cetkovice  Vilémov Kosice Sychrov  
2001Borová Lada Želetice  Radostín Suchý Důl Oldřichov v Hájích  
2000Homole Hostěnice  Kozlov Nepolisy Osečná Bernartice nad Odrou 
1999Běleč   Dukovany Slatiny Rádlo Dolní Moravice 
1998 Rudice  Jiřice Skuhrov nad Bělou Pěnčín Dolní Moravice 
1997 Borotín  Věžnice  Podbřezí Kryštofovo Údolí  
1996 Horní Smržov  Lukavec Librantice  Albrechtice 

II. Část

KrajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajStředočeský krajÚstecký krajZlínský kraj
2014Skorošice Vysočina Hromnice Soutice Lukavec Modrá 
2013Nová Hradečná Bystré Kolinec Královice Nové Sedlo Skaštice 
2012Citov Dobříkov Broumov Dolní Břežany Srbská Kamenice Machová 
2011Císařov Jaroměřice  Dešenice Teplýšovice Vědomice Zděchov 
2010Smržice Veselí Svojšín Hlavenec Růžová Komňa 
2009Jezernice Horní Ředice Plánice Krakov Smolnice Hostětín 
2008Mořice Krásné Hněvnice Blažejovice Chodouny Vysoké Pole 
2007Přáslavice Újezdec  Veliš  Nedachlebice 
2006Těšetice Osík Němčovice  Chotiněves  
2005Doloplazy Vinary Svojšín Neustupov Siřejovice Machová 
2004Dlouhá Loučka Písečná  Přívětice Chorušice  Mysločovice 
2003Horní Újezd Sebranice Oselce Kanina  Osíčko 
2002Majetín Lukavice Konstantinovy Lázně Drahňovice Třebušín Mysločovice 
2001Lipová Telecí Čermná Lošany Řehlovice Osíčko 
2000Újezd Horní Ředice Myslív Zbenice Hrušovany Mysločovice 
1999Ústí  Dražeň Dublovice Vilémov  
1998Bezuchov  Pocinovice Slabce Hoštka  
1997Beňov Petrovice Konstantinovy Lázně Krakovany Perštejn Valašská Bystřice 
1996  Díly Chýnice  Modrá