Letošní konference v Luhačovicích proběhne po dvouleté přestávce. Naše životy byly dramaticky ovlivněny epidemií. Když jsme se zjara těšili na normální jaro, zasáhla náš život válka, Rusko napadlo Ukrajinu. A tak jsme sice nešili roušky, ale i tak jsme pomáhali, jako to šlo. Ukrajinci kteří tvoří velkou část zahradnických týmů odjeli domů a místo rýčů vzali do rukou pušky. Válka s sebou přinesla i velké problémy s energetikou, plynem, raketově vyletěly ceny PHM.
Do toho přišly v červnu bouřky s rekordním množstvím srážek, v červenci pak zničil 750 ha národního parku České Švýcarsko lesní požár, který u nás neměl obdoby. Listopadové teploty jsou leckde nejvyšší od počátku měření vůbec. Z ničivého tornáda v roce 2021 se ještě kus naší země sbírá. Planeta nám připomněla, že ji politika a ekonomika nezajímá a klimatická krize nečeká. Stejně tak se nezastavila ztráta biodiverzity, která sice není tak patrná, ale ohrožuje nás stejně jako klimatická krize. Výše zmíněná politická a ekonomická krize sebou nese velké riziko: dopady klimatické změny i ztráta biodiverzity jsou mnohými politiky bagatelizovány a tvrdí, že „na to teď není prostor“. Jak hloupé a krátkozraké!
Po pesimistickém úvodu trocha optimismu: Naše profese hrají ve zmírňování obou jevů důležitou roli a zároveň se nám mohou nabízet ekonomické příležitosti. Přirozeně reagujeme na podmínky místa, musíme umět předvídat. Disponujeme znalostmi a schopnostmi, snažíme se využívat přírodě blízká, často levnější řešeni. Umíme nahlížet na problémy komplexně. Učíme se propojovat ohleduplnost, ekonomiku a krásu.
Letošní téma je „PŘÍZEMÍ“ krajiny v urbanizované i volné krajině. Travnaté porosty, záhony, mokřady, podrosty v lesích i v zemědělské krajině nebo nivách řek jsou důležitou součástí práce nás všech. I PŘÍZEMÍ se týká klimatická změna a ztráta biodiverzity a principy udržitelnosti. Program konference se dělí do čtyř bloků: Úvodní přinese širší náhled do problematiky. Druhý propojí udržitelnost a ekonomiku, třetí je environmentální, čtvrtý se věnuje lidem a krajině. Uslyšíte odborníky z řady oborů včetně humanitních. Nebudou chybět ukázky povedených projektů a uslyšíte i o jejich bolestech. Připomeneme si, jak důležitý je kvalitní veřejný prostor a krajina pro člověka, i když po lockdownu to snad vědí všichni. Je i v našich rukou, jak bude vypadat a odolávat negativním aspektům současného světa.
Jana Pyšková, garantka
Foto – autor: Marie Moravcová
Akce se koná pod záštitou:
Ministerstva životního prostředí, České komory architektů a Ministerstva pro místní rozvoj