Vzhledem k enormním nárůstům počtů nakažených, zprávám z médií a proběhlé tiskové konferenci ministra zdravotnictví se situace dramaticky mění. Vedeni obavami se odhlašují účastníci, omlouvají se přednášející, riziko nákazy se zvětšuje. Dne 17.11.2021 o věci jednala správní rada SZKT a po reálném zhodnocení situace rada dospěla k neradostnému rozhodnutí, letošní konferenci 25. Dny ZKT v Luhačovicích neuskutečnit. Celý přípravný tým neúnavně pracoval na výborném programu a do poslední chvíle jsme se těšili, že se všichni potkáme. Rušit konferenci těsně před jejím začátkem je noční můra všech organizátorů a tak věříme, že to pochopíte. Konferenci v prezenční formě zorganizujeme v prvním možném bezpečném období a těšíme se, že se uvidíme.
„Ztráta biologické rozmanitosti je v globální agendě zastíněna změnou klimatu, ale tyto dvě otázky spolu úzce souvisejí, mají podobné dopady na lidské blaho a je třeba je urychleně řešit společně. Klima získalo více pozornosti, protože lidé jej ve svém životě stále více pociťují – ať už jde o požáry nebo riziko hurikánů. Ztráta biologické rozmanitosti má podobný účinek na lidské blaho.“
(Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách IPBS 2021)
Letošní konference v Luhačovicích proběhne po roční přestávce. Celkově je doba jiná, náš osobní i pracovní život byl na téměř dva roky dramaticky ovlivněn epidemií. Jiná situace je i v nejistotě, s níž jsme konferenci připravovali, i proto s vyhlášením přicházíme až teď. Naše výroční konference má vždy dva důležité aspekty – odborný a společenský. Odborný by fungoval i online, společenský ne. Všichni se na konci sezóny těšíme, že se v Luhačovicích potkáme. Vyměníme si zprávy, drby, jeden druhému poradí. S profesionály se potkají studenti. Naše konference je mimochodem jedna z největších profesních vůbec, i proto přitahuje také odborníky z jiných profesí.
Naše obory budou už řešit úlohy spjaté s klimatickou změnou a ztrátou biodiverzity. Letošní léto bylo v České republice mírné, ale na Zemi je rok 2021 nejteplejším v historii měření teplot. I my jsme zažili extrémní klimatické jevy, tornádo a povodně. Ztrátu biodiverzity lidé si tolik neuvědomují, ale je pro nás stejnou hrozbou. Naše profese ale mohou ve zmírňování obou jevů důležitou roli: Přirozeně musíme reagovat na přírodní podmínky místa, musíme umět předvídat. Disponujeme vhodnými znalostmi a schopnostmi, dokážeme využívat přírodě blízká řešeni, umíme nahlížet na problémy komplexně. Učíme se propojovat udržitelnost, ekonomiku a krásu.
Letošní téma je „PŘÍZEMÍ“ krajiny v urbanizované i volné krajině. Travnaté porosty luční i rekreační, záhony, mokřady, podrosty v lesích i v zemědělské krajině nebo nivách řek jsou důležitou součástí práce krajinářských architektů, zahradních návrhářů, zahradníků, arboristů i úředníků, je jim věnována velká pozornost při výuce i výzkumu. I PŘÍZEMÍ se týká klimatická změna a ztráta biodiverzity, i tam platí imperativ udržitelnosti. Program se dělí do čtyř bloků: Po úvodním s širším náhledem do problematiky přijdou tři odborné. Druhý blok propojí udržitelnost a ekonomiku, třetí je environmentální, čtvrtý se věnuje lidem a krajině v sídlech i mimo ně. Uslyšíte odborníky z našich i jiných oborů včetně humanitní sféry. Dozvíme se novinky z Evropské komise, o plánování dotačních programů, uvidíte příklady neotřelých způsobů obnovy a managementu různých porostů s koňmi nebo s tankem. Nebudou chybět ukázky povedených projektů a uslyšíte i o jejich bolestech. Připomeneme si, jak důležitý je kvalitní veřejný prostor a krajina pro člověka, i když po lockdownu si to snad uvědomili všichni.
Jana Pyšková, garantka + přípravný tým
PŘIHLÁŠKA
Konference je pod záštitou: