Oblast „Moravské Amazonie“ je poměrně rozsáhlá, ale autobusem nedostupná. Zároveň však rovinatá a protkaná sítí turistických tras a cyklostezek, což nás vedlo k myšlence uspořádat exkurzi netradičně na kolech. Spojíme tedy poznávání s aktivním pohybem. Doprava na místo (Břeclav) je individuální po vlastní ose.
Navštívíme revitaliziovanou oblast okolo Dyje v hraničním úseku mezi Rakouskem a Českou republikou – oboru Soutok. Jejím napřímením v 70. a 80. let byl tok řeky zkrácen téměř o 3,2 km, současně s tím byly vybudovány protipovodňové hráze a celou tuto oblast po dlouhou dobu uzavírala železná opona. Možná i díky tomu se zde však uchoval největší a ekologicky nejcennější komplex lužních lesů území střední Evropy.
Druhý den zamíříme proti toku Moravy do oblasti, kde leží řetězec obcí postižených v roce 2021 ničivým tornádem. Krajina, zahrady a veřejná zeleň se nyní z této katastrofy zotavují i díky odborné pomoci našich kolegů. Poblíž Mikulčic se nalézá také nejrozsáhlejší velkomoravské archeologické naleziště na území České republiky, jehož krajina byla obnovena podle projektu Atelieru Krejčiříkovi. Areál má statut národní kulturní památky a spolu s protilehlými slovenskými Kopčany – s nimiž jej nedávno propojila nová lávka přes řeku Moravu – usiluje o zapsání na seznam UNESCO.
Břeclav je vstupní branou do Lednicko Valtického areálu, který je mezi památkami světového kulturního dědictví zařazen již od roku 1996. Přímo v Lednici se právě dokončuje revitalizace Zámeckého rybníka, při které byly z odtěžených sedimentů pomocí technologie „utopených bárek“ dosypány erodované ostrovy do původního rozsahu, jaký měly v roce 1811. Přímo u Zahradnické fakulty se rozvíjí tématický Labyrint přírody a ráj zahrad, u zámku ve Valticích vzkvétá Bylinková zahrada a pokračují také snahy o obnovu zaniklých památek v Lednicko Valtickém areálu.