V současné době ovocné druhy znovunalézají své místo v krajině i obcích a stávají se také opět součástí moderních zahrad. Nikdo dnes snad již nepochybuje o tom, že ovocné druhy vnášejí do industriálně změněné krajiny znovu život pro širokou škálu hmyzu, ptactva a širokou škálu dalších živočichů a koneckonců i člověka samotného.
V zahradách lze tradiční i méně známé ovocné druhy vhodně využít pro svou zajímavou proměnlivost v ročních obdobích (atraktivní květ, plod a u některých druhů a odrůd i zajímavé podzimní zbarvení listů) jako zajímavé solitery, ve skupinách nebo i ve specielních oddělených částech užitkových zahrad vhodných zejména pro zkušenější zákazníky. Velmi působivé je i využití okrasných či planých forem.
Navracení ovocných dřevin do krajiny v současné době významně podporuje řada dotačních titulů, ovšem zásadním problémem současnosti je nedostatečná znalost nároků ovocných druhů (zejména neznalost nároků a oblasti použití široké škály podnoží a odrůd) pro jejich úspěšné uplatnění v krajině či zahradách. Druhotně je to pak absence základní péče o porosty zejména v prvních letech po založení, která je pro většinu ovocných rostlin klíčová.
Velmi často se tak v praxi setkáváme s realizacemi, kde výběr výsadbového materiálu neodpovídá požadovanému záměru – zamýšlenému pěstitelskému tvaru a pěstitelským vlastnostem ve vazbě na konkrétní prostředí nebo jsou v projektech navrhovány odrůdy, které reálně na trhu není možné sehnat v požadovaném množství a kvalitě. Obdobné problémy nastávají při použití ovocných dřevin ve veřejných prostorech měst a obcí, ale i v soukromých zahradách. Abychom se vyvarovali výše zmíněným chybám a dokázali plně využít potenciál ovocných druhů, je třeba při výběru dřevin zohlednit mnoho faktorů a mít znalosti nejen o samotných odrůdách, ale i o vlastnostech podnoží, opylovacích poměrech, odolnosti vůči škůdcům a chorobám, mrazům, přísuškům nebo naopak snášení zamokření, schopnosti kotvení, apod.
Mají-li být ovocné výsadby úspěšné, je kromě teoretických znalostí nutná také spolupráce projekční sféry, zadavatelů realizací a školkařských firem. A právě těmto tématům se bude věnovat tento webinář.
Partnerem webináře je Ovocnářská unie České republiky.