Závlaha stromů je věda. A tak je k tomu nutné přistupovat.
V roce 2016 přivezla firma LEDASCO první zavlažovací vaky pro nově vysazené stromy a po ročním testování na vlastních stromech je uvedla na český, slovenský a polský trh. Po zhruba 30 letech jejich používání ve světě. Po váhavém přijetí nastal jejich boom a jejich použití se stalo normou. Je to dobře nebo špatně? Jak je správně používat tak, aby bylo zajištěno správné ujmutí nových výsadeb a jejich dlouhodobá perspektiva do budoucna? Na jaké stromy tyto vaky nepatří? A jak na závlahu vzrostlých stromů?
Kolem zavlažovacích vaků koluje spousta mýtů. Pojďme se spolu podívat na to, kdy vaky použít, jak je správně používat, kdy zalévat, kde zalévat a jak je to s těmi mýty. Podíváme se na výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a modelů. Jak je to s jejich deklarovaným objemem? Jaká je teplota vody a kmene při použití vaků? Jsou stromy opravdu ohroženy použitím vaků? Jak to vychází ekonomicky a ekologicky? A jaká jsou rizika?
Dotkneme se také nyní nově příchozích rezervoárů na zálivku nově vysazených stromů, které mají své výhody a nevýhody.
Na důležitosti nabývá a v budoucnu bude kritická závlaha vzrostlých stromů. Proč, jak a čím, se budeme věnovat v další části webináře.
Po absolvování webináře byste měli být připraveni rozhodnout, zda zavlažovací vaky použít. Měli byste si být jistí, jak si vak vybrat, jak jej použít a co od toho očekávat.
Pokud máte dotazy nebo návrhy, co do webináře zařadit, neváhejte je napsat dopředu na martin@treeib.com.