Zveme Vás na konferenci ke Dni krajiny Rady Evropy, organizovanou Českou asociací krajinářské architektury (ČAKA), sekcí Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT). Akcí již potřetí oslavíme Mezinárodní den krajiny u příležitosti vydání Úmluvy Rady Evropy o krajině.
Klimatická změna zásadně ovlivňuje urbanizovanou krajinu, města i jejich historická jádra se v létě přehřívají. Zároveň je obtížné v těchto lokalitách prosazovat zeleň a prvky modrozelené infrastruktury, zatímco technická a dopravní infrastruktura jsou v těchto místech samozřejmostí.
Pokud mají historická území uchovat a rozvíjet své kulturní hodnoty a pobytové kvality, je nezbytné podporovat jejich lokální mikroklima. Adaptace historických měst na klimatickou změnu prostřednictvím vsakování dešťové vody a vytváření prostředí pro růst stromů vyžaduje mezioborovou spolupráci – krajinářských architektů, památkářů i dalších odborníků.
Budou představeny realizované úspěšné projekty a metodiky, které ukážou, jak mohou historická veřejná prostranství lépe sloužit svým obyvatelům i v měnících se podmínkách. Přednášky nabídnou různorodé přístupy a pohledy na společné téma a zároveň vytvoří základ pro odpolední diskusní blok.
Výsledkem moderované debaty bude mezioborová rezoluce určená odborné i širší veřejnosti, která pojmenuje společná východiska a témata pro další spolupráci a bude zaměřená na prakticky využitelná opatření.
Program bude upřesněn, ale bude velmi pestrý.
Můžeme se těšit například na prezentaci Mezinárodního projektu BhENEFIT(2017 – 2020), který se zabýval udržitelnou správou historicky cenných území s důrazem na environmentální, ekonomické a sociální aspekty. Praktické výstupy pro zapojené město Mikulov představí Ing. arch. Karel Bařinka. Ing. Zuzana Štemberová pojedná o Mezinárodním výzkumném projektu FA ČVUT a TU Berlín (2024 – 2026), který se zaměřuje na citlivé přístupy k adaptaci historického městského prostředí na klimatickou změnu s ohledem na jeho kulturní a prostorové hodnoty. Rozvoj Pražského hradu jako místa pro všechny – případové studie z praxe městské architektky v unikátním prostředí, kde se i drobné úpravy veřejného prostoru potýkají s nejpřísnějšími limity – přednášet bude Ing. arch. Kateřina Špičáková, koordinátorka rozvoje Správy Pražského hradu. Další velmi zajímavé přednášky jsou v jednání. Závěrečný blok konference bude věnován moderované diskusi přizvaných odborníků a publika na téma šetrného rozvoje historických lokalit.